Dlaczego dynie?, czyli skąd się wzięły tradycje halloween’owe

31 pażdziernika, Halloween

Dlaczego dynie? Czyli skąd się wzięły tradycje Halloween'owe.

Skąd ta nazwa?
Halloween prawdopodobnie pochodzi od słów All Hallows' Eve co w dokładnym tłumaczeniu oznacza Wigilię Wszystkich Świętych

Halloween poprzedza Święto Zmarłych i przypada 31 października. Jest to Święto zapoczątkowane w Stanach Zjednoczonych i jest najpopularniejszym Świętem zaraz po Bożym Narodzeniu. Święto to jest tak uwielbiane przez Amerykanów, że jest drugim najbardziej dochodowym i komercyjnym Świętem w Stanach.

Wszystko co straszne jest w tym dniu dozwolone, ale należy pamiętać, że to wciąż zabawa !

Zwyczaje na Halloween to m.in. ozdabianie domów strasznymi dekoracjami z motywem duchów, pająków i szkieletów, kupowanie słodyczy dla przebranych w straszne stroje dzieci. Dominujące kolory w tym dniu to pomarańcz, fiolet, seledyn.

Ponadto bardzo popularnym symbolem halloween są dynie. Rzeźbienie w dyni, a później zapalanie w niej świec to już nieodłączna tradycja.

Zwyczaje w Halloween

Halloween to Święto, które jest uwielbiane zwłaszcza przez Amerykanów, przede wszystkim ze względu na zwyczaje i zabawy tego dnia.

Rzeźbienie w dyni

Cukierek albo psikus

Imprezy halloween'owe

Dlaczego dynie?

Ta tradycja pochodzi z Irlandii, gdzie rzeźbiono w warzywach groźne miny, aby w ten sposoób odstraszyć wędrujące duchy. Do środka wkładano oczywiście świece. Pierwsze tego typu latarnie wykonywano z rzepy, ziemniaków, buraków czy brukwi.

Kolejny zwyczaj Halloweenow’y to chodzenie przebranych dzieci z koszykami na łakocie po domach w pobliskiej okolicy. Dzieci pukają do drzwi sąsiadów z hasłem cukierek albo psikus. Wtedy otrzymują słodkości lub drobne pieniądze. W przypadku odmowy dania datków, robią psikusy w postaci wysmarowania klamki pastą czy zapchania skrzynki pocztowej.

Przebierane imprezy halloweenowe

Bardzo popularne zwłaszcza wśród amenrykańskich celebrytów. Celem jest przebrać się za najbardziej niespodziewaną rzecz, postać czy najbardziej się uwiarygodnić, upodobnić do kogoś.

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone*