Historia poznańskiego Kolejorza

LECH POZNAŃ

Jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłkarskich w Polsce.

Ekstraklasa
Puchar Polski
Superpuchar
Liga Polska

Krótka historia klubu

Klub został zarejestrowany 19 marca 1922 roku. Data ta symbolizuje oficjalne narodziny klubu Lech Poznań. Klub został pierwotnie zarejestrowany pod nazwą Lutnia Dębiec przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Kolejną nazwą jeszcze tego samego roku była Towarzystwo Sportowe Liga Dębiec. Pierwszym historycznym meczem dzisiejszego Lecha Poznań był mecz ze Spartą Poznań dnia 17 września 1922 roku. Mecz zakończył się remisem 1:1.

lech
poznań

W początkowym okresie drużyna rozgrywała mecze w ligach niższego szczebla. W I lidze swój pierwszy mecz z Widzewem Łódź zagrała w 1947 roku. W 1957 r. klub przyjął nazwę KKS Lech Poznań. Początkowe lata drużyny pod tym szyldem nie były dobre. Zmieniło się to po przyjściu do klubu trenera Jerzego Kopy w 1977 r. Kopa zdołał utrzymać Lecha w ekstraklasie, a rok później wywalczył awans do europejskich pucharów. Pierwszym rywalem był niemiecki DSV Duisburg, z którym przegrał dwa mecze.

Kolejnym, trenerem, który odniósł niesamowite sukcesy z drużyną był Wojciech Łazarek. Stanowisko Trenera Lecha Poznań sprawował od 1980 roku. W tym samym roku zbudowano obecny stadion Klubu przy ulicy Bułgarskiej. Pod jego wodzą klub dwukrotnie zdobył Mistrzostwo Polski w 1983 i 1984 roku oraz dwa Puchary Polski w 1982 i 1984 roku. Kolejny Puchar Kolejorz wywalczył 4 lata później w 1988 roku. A następne odpowiednio w 1990, 1992 i 1993 roku. Jednak ten ostatni został przyznany po anulowaniu wyników ŁKSu i Legii.

 

Tags: No tags

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. wymagane pola są zaznaczone*